Onyanserats favoritfilmer – 1988

Inlägg av Christopher Panov den 23 maj i

Favoritfilmer Film Onyanserat

Christophers val

Midnight run

Christopher säger: ” Den roligaste actionkomedin som någonsin gjorts. Midnight run är även en film som jag kan se hur många gånger som helst och jag skrattar lika mycket varje gång. Joe Pantoliano är fullständigt magnifik som De Niro´s snikna arbetsgivare. Sättet han skriker ”Fuck” på är på alla sätt briljant. Om någon undrar om jag väntar på uppföljaren 22 år senare så gör jag det”.

Måns val

Mississippi Brinner

Måns säger: ”En pressad Willem Defoe tar med Gene Hackman ner till södern som omgående plockar fram takterna från French Connection. Det gillar vi. Rasisterna i södern gillar det inte.”

Christians val

Rain man

Christian säger: ” Briljant skådespeleri och en gripande historia. Dustin Hoffman börjar bli en av mina favoritskådisar ju mer jag tänker på det.”

VN:F [1.9.17_1161]
Vad tyckte du?
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Skrivet av Christopher Panov

Romantiker med en softspot för människor på film som är pressade och Depeche Mode. Är Sveriges bäste berättare av Bulgariska vitsar. Gråter åt film när folk blir lyckliga - Aldrig tvärtom.

Är du också onyanserad? Dela med dig.
bloglovin
Fler onyanserade inlägg